Όλα μηδέν στο ντέρμπι - συνέχεια και τρίτο ημίχρονο!!

Μόνο ποδόσφαιρο δεν παίχθηκε στο  σημερινό ντέρμπι  του Ιωνικού με την Προοδευτική που  έληξε 0-0, ωστόσο φαίνεται ότι θα έχουμε συνέχεια του ντέρμπι...
 Μέσα σε μιά καυτή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι περισσότεροι από 1500 φίλαθλοι του Ιωνικού, οι Νικαιώτες έδειξαν να πατούν καλύτερα στο βαρύ , γλιστερό τερέν  του γηπέδου Νεάπολης , και ειδικά στο α΄ μέρος ο Ιωνικός ήταν η ομάδα που θα μπορούσε να
ανοίξει το σκορ, απέναντι στην Προοδευτική που δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, και είχε λίγες καλές στιγμές.
Στο 15΄  ο κορυφαίος του γηπέδου Αλεξίου με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκών, ενώ στην συνέχεια οι αμυντικοί της Προοδευτικής έδιωξαν σε κόρνερ.
 Λίγο, αργότερα μιά κεφαλιά του Πλάκα  έφυγε άουτ, ενώ στο 25΄  είχαμε μια καλή κεφαλιά του Φαμπίνιο που έφυγε επίσης άουτ
Στο 36΄ ο Ιωνικός στάθηκε και πάλι άτυχος, καθώς για δεύτερη φορά είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Μπαντίκου! Αυτή τη φορά, ο Πογοσιάν  κινήθηκε ωραία μέσα στην  περιοχή της Προοδευτικής  έπιασε ένα  διαγώνιο σουτ από τα δεξιά κι έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας της Προοδευτικής με το 0-0 να παραμένει. Δεύτερη καλή στιγμή για την Προοδευτική  στο 42′, όταν ο Μάρης   στο ύψος της μεγάλης περιοχής στόπαρε την μπάλα έπιασε καλό σούτ, που  όμως έφυγε ελάχιστα δίπλα από τα αριστερό δοκάρι του Κουρεπίνη.
Στην επανάληψη το ποδόσφαιρο πήγε περίπατο, αφού είχαμε εντάσεις, διακοπές, σκληρά μαρκαρίσματα και σχεδόν καμμιά φάση μπροστά στις δύο εστίες.
Ένα δεύτερο 45λεπτο που  ξεκίνησε  ιδανικά για τον Ιωνικό, καθώς  στο 54΄  η Προοδευτική έμεινε με 10 παίχτες λόγω της αποβολής του  Καλαϊτζίδη που είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, ενώ 8 λεπτά αργότερα το παιχνίδι λίγο έλειψε να… τιναχτεί στον αέρα. Σε εκείνο το λεπτό ο διαιτητής της αναμέτρησης Τσαγκαράκης, σφύριξε ένα φάουλ υπέρ των φιλοξενούμενων το οποίο έφερε ένταση εντός αγωνιστικού χώρου όμως δεν έμεινε εκεί…
 Κάποιοι φίλαθλοι του Ιωνικού άρχισαν να πετούν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο αλλά και κροτίδες.
Στο έδαφος βρέθηκε ο ποδοσφαιριστής της Προοδευτικής  Τσαραούσης, ενώ ένα από τα να μπουκάλια φαίνεται να  πέτυχε τον  διαιτητή Τσαγκαράκη στο πρόσωπο.
 Κατόπιν τούτων  ρέφερι  με τους δύο βοηθούς έφυγε για τα αποδυτήρια και όλα έδειχναν πως το παιχνίδι δεν θα συνεχιστεί. Ωστόσο 17 λεπτά μετά έδωσε εντολή στις δύο ομάδες να επιστρέψουν στο γήπεδο κάτι που φυσικά έφερε την αντίδραση των  ανθρώπων της Προοδευτικής που ζητούσαν την διακοπή του αγώνα,  με τον  διαιτητή Τσαγκαράκη να  ζητά να γίνουν συστάσεις από τα μεγάφωνα του γηπέδου και να δίνει την δέσμευση πως στο επόμενο αντικείμενο που θα πέσει θα διακόψει οριστικά την εμφάνιση.
Τελικά, το παιχνίδι συνεχίσθηκε, φάση δεν είδαμε  και το μεγάλο ντέρμπι έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.
Κι ασφαλώς το αποτέλεσμα κρίνεται θετικό για  τον Ιωνικό, ωστόσο τα όσα έγιναν στο β΄ ημίχρονο μάλλον κακό  έκαναν στην ομάδα  του Νίκου Μαρωνίτη, που ήταν καλύτερη της Προοδευτικής.

Ένσταση υποβάλλει η Προοδευτική
 Μετά το τέλος του αγώνα οι της Προοδευτικής ζητούσαν να κάνουν ένσταση κατά του κύρους του αγώνα, κάτι που σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες θα κάνουν την Δευτέρα  στην ΕΠΟ, κάτι που σημαίνει ότι το ντέμρπι θα έχει και τρίτο  ημίχρονο
ΙΩΝΙΚΟΣ: Κουρεπίνης, Πλάκας (75′ Αφράτης), Δημακάκος, Παντελίδης (75′ Χριστόπουλος), Κορνέζος, Αλεξίου, Χαλκιάς, Πογοσιάν(89΄Φιλιμέγκας)), Όλα, Χατζησάββας (85′ Παπαθανασίου), Νικολέτος
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Μπαντίκος, Τσαραούσης (63′ λ.τρ. Δηλαβέρης), Καλαϊτζίδης, Ζίζηλας, Παπανικόλας, Μάρης, Φαμπίνιο, Ντάλλας, Κουιρουκίδης (80′ Νικολόπουλος), Κανελλόπουλος (57′ Ξυγκάκης), Βλάχος (85′ Χρήστου)